Ebből látod, ha leégett a kutyád – Mit kell tudnod a napégésről kutyák esetében?

2025. július 03.
A kutyák ugyanúgy leéghetnek, ahogy az emberek, hiába a bunda. Sőt, esetükben néha vészhelyzetet is okozhat a súlyos napégés. Mit kell tudnunk a kutyák fényvédelméről az extrém UV-sugárzásban?
Kutya napégés tünetei, kezelése, megelőzése
  • Nem csak magunkat kell védenünk a napégés ellen, hanem a kutyánkat is.
  • Miért veszélyes a kutyák esetében, ha leégnek?
  • Az állatorvos elmondta, mit kell tennünk, ha a kutyánk napégést szenved.

Nagy bundája van a kutyánknak, ezért azt gondoljuk, nem éghet le a tűző nyári napon? Tévedés! Dr. Veronica Villanueva állatorvos azt is elmondta, miért olyan veszélyes (a kutyánk számára életveszélyes) ez a közkeletű nézet. De azokat a jeleket is felsorolta, melyekből észrevehetjük, ha napégést szenvedett a kutyánk. 

Melyik kutyák égnek le legkönnyebben?

Tény, hogy a kutya bundája képes valamilyen szintű UV-sugárzás elleni védelmet nyújtani a kedvencünknek. Viszont az is tény, hogy – a hatalmas bundájú pomerániai törpespicctől az alig bundás agárig – minden kutyafajta leéghet a napon. Persze vannak olyan fajták, melyek különösen nagy veszélyben vannak:

  • dalmata
  • boxer
  • agarak
  • mopsz
  • pitbull
  • vizsla stb.

Ezek mind rövid szőrű kutyafajták. Az olyan kutyák pedig, mint a kínai kopasz kutya, kifejezetten hajlamosak arra, hogy leégjenek.

A nagyobb szőrzettel rendelkező kutyáknál is jelentősen megnő a napégés kockázata, ha nyáron úgy döntünk, a kutyakozmetikussal rövidebbre vágatjuk a kedvencünk szőrét, hogy ne legyen olyan melege, hamarabb száradjon strandolás után. Leginkább a nyakuknál válik védtelenné ilyenkor a bőr.

Mely testtájak égnek le könnyen a kutyáknál?

A kutyák hasa könnyen leég, bőrpír jelzi a problémát

A kutyák hasa könnyen leég, bőrpír jelzi a problémát

Bizonyos testtájak könnyebben leégnek a kutyáknál, ha túl sokat tartózkodnak fényvédelem nélkül a napon:

  • orrnyereg
  • has és lágyrészek (ha véletlenül elalszik például háton a szabadban)
  • bármely olyan testrész, amit nem fed dús szőrzet, mint amilyen az ajkak környéke
  • fülek

Az állatorvos szerint is a kedvenceink fülét kell legjobban óvnunk a napégéstől, mert itt különösen súlyos leégést szenvedhetnek a kutyák. Nem túl jó ugyanis a vérkeringés a kutya fülében, a szőrzet is ritkább, ráadásul roppant vékony a bőr rajta.

Napégés tünetei kutyáknál

Az emberhez hasonlóak a napégés tünetei a kutyáknál is. Az UV-sugárzás a bőr felső rétegét károsítja, ilyenkor kipirosodás, melegség és fájdalom jelentkezik. Abból látjuk, mennyire súlyos a napégés, hogy mennyire erős a pirosság a területen. A rózsaszínes enyhe, az élénk piros erősebb leégést jelez.

Hámlás, kiszáradás, viszketés a kutyáknál is kialakul az érintett bőrrészen. Ilyenkor azt látjuk, hogy a kutyánk vakarja, rágja azt a részt, ahol leégett.

Súlyosabb esetben hólyagok is jelentkezhetnek, akárcsak az embernél. Ha ehhez láz társul, a kutya nem akar felkelni, mindenképp forduljunk állatorvoshoz! Ahogy az ember esetében, úgy a kutyánál is komoly szövődmények jelentkezhetnek az ilyen fokú napégés esetében.

Hogyan kezeljük a napégést kutyáknál?

Tegyük ugyanazt, amit akkor tennénk, ha mi szenvedtünk volna napégést.

  • Hűtsük azt a területet, ami leégett, hideg borogatással.
  • Az aloe vera enyhítheti a kutyák panaszait is napégés esetén, nyugtatja a bőrt. (Keressük azokat a termékeket, melyek nem tartalmaznak sok vegyületet, a legjobb a 100 százalékos aloe vera gél, ez biztonságos kutyák számára is, amilyen például ez az aloe vera krém is, amit akár meg is vásárolhatunk.)
  • Súlyos napégés esetén fájdalomcsillapítóra is szükség lehet, illetve intravénás antibiotikumra, ezeket állatorvos írja elő.

A napégés növeli a kiszáradás veszélyét is a kutyáknál, ami azért lehet nagy baj ilyenkor, mert a kutyák nem hajlandóak inni. Ilyenkor a folyadékot is infúzióval pótolja az orvos.

Szerencsére a napégés még a súlyos esetekben is egy-két hét alatt teljesen meggyógyul. Nem biztos azonban, hogy tölcsér vagy ruha nélkül megússza kedvencünk, ha nem bírja megállni, hogy nyalogassa a leégett területet.

Hogyan védjük a kutyánkat a napégéstől?

A fényvédelem a kutyák esetében is fontos, hogy megelőzzük a napégést

A fényvédelem a kutyák esetében is fontos, hogy megelőzzük a napégést

Pont, ahogy magunkat! Ráadásul a kutyáknál is előfordulhat bőrrák, így duplán fontos az UV-sugarakkal szembeni védekezés. 

  • A legerősebb UV-sugárzás idején – délelőtt 10 és délután 3 – között ne menjenek szabadba a kutyák.
  • Fényvédő készítményeket kutyák számára is beszerezhetünk. Az emberi naptej viszont nem alkalmas a kutyák számára, mert olyan vegyületeket tartalmaz, ami irritálhatja a kedvencünk bőrét! (Akár meg is vásárolhatjuk a kutya fényvédő krémet!)
  • Adjunk UV-szűrős ruhát a kutyára! Ahogy magunkat, úgy kedvencünket is védjük megfelelő öltözettel a káros napsugarakkal szemben.
  • Ne vágassuk rövidre a kutyánk szőrét nyáron!

Fontos, hogy tudatosítsuk magunkban: a napégés egy szempillantás alatt bekövetkezhet! Erős UV-sugárzás esetén, megfelelő védelem nélkül például egy szép nap a kutyás strandon, kiránduláson hetekig tartó rémálommá válhat a leégés miatt. Ne csak a saját fényvédelmünket erősítsük, hanem kedvencünkét is, így nem csak a napégést kerülhetjük el, de a bőrrák esélyét is csökkenthetjük.

Forrás: Time, fotó: Unsplash/Ralu Gal, Getty Images


OSZAR »