- A legújabb élővilágkvízzel tesztelhetjük a biológiatudásunkat!
- Most kiderül, vajon a legjobbak közé tartozunk-e biológiából és mennyit tudunk az emberi testről!
- Vajon hány kérdésre tudunk helyesen válaszolni a legújabb élővilágkvízen?
Az élővilágkvíz nem csak azért jó, mert izgalmas szembesülnünk vele, vajon mennyire vagyunk otthon a biológia témakörében. Egy sor új dolgot megtudhatunk a saját testünk működésével kapcsolatban is! Ezúttal is ez a helyzet, ugyanis az emberi testtel kapcsolatos kérdésekre kell válaszolnunk a kvízben.
Kik tanulmányozták először az emberi testet?
Már az ókor óta érdekelte az embereket, hogyan is működik a testük. Ám nem volt mindig olyan egyértelmű, hogyan és ki tanulmányozhatja az anatómiát. Mutatjuk, milyen meghatározó mérföldkövei voltak az emberi testtel kapcsolatos tudományos vizsgálódásnak:
- Hippokratész (Kr.e 5-4. sz., Görögország) – A „gyógyítás atyja” néven is emlegetik az ókori tudóst, aki a betegségre természeti okként tekintett. Bevezette az orvosi etika alapjait (a hippokratészi esküvel erre utalnak vissza ma is az orvosok), megfigyelésen alapuló diagnózist hirdetett.
- Galénosz (Kr.u. 2. sz., Róma) – Anatómiai boncolásai és élettani kísérletei 1300 éven át határozták meg az európai orvoslást. Rendszerezte a testnedvelméletet és gyógyszertani megfigyeléseket gyűjtött.
- Avicenna (Ibn Sína, 980–1037. Perzsia) – Az orvostudomány kánonja című enciklopédiája a középkor legfontosabb orvosi tankönyve lett. Felismerte a fertőző betegségek terjedését, hangsúlyozta a kísérletes bizonyítékok szerepét.
- Andreas Vesalius (1514–1564, Németalföld) – A modern anatómia megalapítója: De humani corporis fabrica művében saját boncolásai alapján cáfolta Galénosz több tévedését, részletes, pontos illusztrációkkal.
Töltsük ki az élővilágkvízt az emberi testről!
Itt az ideje, hogy belevágjunk a biológiakvíz kitöltésébe. Tíz, emberi testtel kapcsolatos kérdésre kell válaszolnunk. Mindegyiknél három lehetőség közül kell azt megjelölnünk, amelyik szerintünk a helyes. Hány pontot érünk el végül az élővilágkvízen?
Fotó: Unsplash, Getty Images