- Minden sejtünk használ cukrot, ez az energiaforrása a szervezetünk építőköveinek.
- Tény, hogy a túl sok hozzáadott cukor növeli számos krónikus betegség, így a rák kockázatát is.
- Nem minden cukor táplálja ugyanakkor a rákot, például a gyümölcsök kifejezetten védő hatást fejtenek ki a rost- és antioxidánstartalmuk miatt.
Az emberek imádják a cukrot, különösen a hozzáadott cukrot. A magyarok rengeteget esznek belőle. Naponta körülbelül 100 gramm cukrot eszünk meg átlagosan, ez körülbelül 20 teáskanál. Ennek a tizede, 2 teáskanál hozzáadott cukor lenne az, amire az orvosok azt mondják: még belefér.
Sokszor nem is tudjuk, mi mindennel viszünk be cukrot a testünkbe. Üdítők, teák, müzliszeletek – ezek mind rengeteg cukrot tartalmaznak, és nem is gondolunk bele! (Az sem jobb, ha a cukormentes változatot fogyasztjuk, mivel az édesítőszerek legalább olyan ártalmasak a szervezetünknek, de ez egy másik cikk tárgya.)
Annak ellenére eszünk meg ilyen sok cukrot, hogy pontosan tudjuk, mennyire egészségtelen, és milyen betegségeket okozhat, élen a 2-es típusú diabétesszel. Kevesebb szó esik arról, hogy a rák kialakulásához milyen mértékben vezethet a túlzott cukorfogyasztás.
Most akkor eteti a rákot a cukor?
A dolog nem ennyire egyszerű. Tény, hogy a sok hozzáadott cukrot tartalmazó étrend növeli a rákbetegségek esélyét. Viszont a közkeletű nézet, miszerint a ráksejteket eteti a cukor – vagy fordítva, ha nem eszünk cukrot, kiéheztetjük a rákot –, csupán mítosz.
A rák milliókat érint, a leggyakoribbak Magyarországon a mellrák, prosztatarák és tüdőrák. Ugyan az egyik legrégebbi betegség a rák, az orvosok a mai napig nem tudják egyértelműen, mi okozza. Számos tényező szerepet játszik a megelőzésében, kialakulásában, ebből az egyik az étrend.
„Ha gyakran eszünk feldolgozott ételeket, különösen a magas cukortartalmúakat, egészségtelen zsírokkal, tulajdonképpen rákkeltő anyagokat viszünk be a testünkbe – magyarázta Dr. Steven Quay onkológus, mellrák-specialista. – Ezek gyulladást generálnak a testünkben, felerősítik az oxidatív stressz hatását. Ezek károsítják a sejtek DNS-ét, elősegítve a rákos folyamatokat.”
De lehetséges, hogy a cukorimádatunk az egyik hajtóereje a rákjárványnak? Mit mond a tudomány?
A kapcsolat a cukor és a rák között
„A rák roppant komplex betegség. De azt kijelenthetjük, hogy bizonyos életmódbeli és környezeti tényezők jelentősen megnövelik a kialakulás esélyét” – mondta Dr. Quay. Ezekről például már tudományosan is bebizonyosodott, hogy rákot okozhatnak:
- Tápanyagban szegény étrend
- Metabolikus szindróma
- Dohányzás
- Alkoholfogyasztás
- Mérgező és sugárzó vegyületeknek való kitettség
- Krónikus gyulladás a szervezetben
A cukor nem direkt módon a rákot táplálja, de a ráksejtek – ahogy testünk más sejtjei is – használnak cukrot a működésükhöz. Az is tény, hogy a ráksejtek több glükózt vesznek fel, mint a normál sejtek, emiatt gyorsabban is növekednek, burjánoznak.
Dr. Quay azt is hangsúlyozta: míg a normál sejtek képesek alkalmazkodni különféle energiaforrásokhoz, a ráksejtek sokkal inkább függnek a glükóztól.
Mit tudunk akkor erről?
Ugyan a cukor önmagában nem okoz rákot, a ráksejteknek cukorra van szüksége a növekedéshez (ahogy az egészséges testi sejteknek is). A tudósok úgy vélik, hogy a cukor hozzájárulhat a rák kifejlődéséhez más módon is:
- Elősegíti a krónikus gyulladásokat
- Felborítja az inzulintermelést
- Károsítja a bélflórát
Növeli a gyulladásokat a testünkben
A kutatások azt mutatják, hogy a túl sok hozzáadott cukor fogyasztása növeli krónikus gyulladásokat a szervezetben. Ha a gyulladás hosszú ideig fennáll, megnő a rák kialakulásának esélye.
Miért okoz rákot?
A folyamatosan fennálló gyulladás gyengíti az immunrendszert, ami így nehezebben ismeri fel és távolítja el az abnormális sejteket, mielőtt azok rákos burjánzást eredményezhetnének.
Hatással van az inzulintermelésre
A vércukor- és inzulinszinten keresztül is hatással van a cukor a rák kialakulására. A folyamatos vércukorszintugrás, majd zuhanás, valamint a magas inzulinszint olyan állapotot idéz elő a szervezetben, amely kedvez a rák fejlődésének. Tudományosan is kimutatták, hogy mind az 1-es, mind a 2-es típusú diabétesz növeli bizonyos ráktípusok (máj, hasnyálmirigy, vese) esélyét.

A túl sok cukor a vérben hirtelen megemeli a cukorszintet
Miért okoz rákot?
A hozzáadott cukor a finomított élelmiszerekben hirtelen szívódik fel a szervezetben. Emiatt hatalmas mennyiségű inzulint termel a hasnyálmirigy, valamint megemelkedik az inzulinszerű növekedési faktor (IGF-1) szintje is. Ezek elősegítik a sejtek növekedését, így a ráksejtekét is.
Ugyanakkor az inzulinrezisztencia kialakulásához is vezet idővel, mivel csökken a sejtek inzulinérzékenysége, ezért a cukrot nem veszik fel a sejtjeink a vérből. Ez krónikus gyulladáshoz vezet, ami – mint láttuk – önmagában is növeli a rákkockázatot.
Megváltoztatja a bél mikrobiomját
A sok cukor és/vagy magas vércukorszint felborítja a bélflóra egészséges egyensúlyát. Olyan baktériumok elszaporodásának táptalaja lesz az emésztőrendszerünk, melyek megteremtik a feltételeket a rák kifejlődéséhez.
Miért okoz rákot?
A bélflóra nem csak az emésztőrendszer egészségére van hatással. Fontos szerepe van az immunrendszer működésében is. Ha felborul a bél mikrobiomja, a testünk nem ismeri fel és semmisíti meg kellő hatékonysággal az abnormális sejteket, melyekből a rák kifejlődik.
Mennyi cukor a biztonságos?
A táplálkozási irányelvek nem a napi ajánlott cukorbevitelt határozzák meg, mivel vannak ételek – például a gyümölcsök –, melyek természetes formában tartalmaznak cukrot. Viszont a hozzáadott, finomított cukorra fontos meghúznunk egy határt az étrendünkben.
Jelenleg azt tanácsolják, hogy a napi kalóriabevitelünk legfeljebb 6 százaléka legyen a hozzáadott cukor. Ez azt jelenti, hogy 30-50 grammnál ne legyen több finomított cukor az ételeinkben. Az Amerikai Rák Társaságnak ugyan nincs kifejezetten mennyiségi irányelve a hozzáadott cukorra, inkább azt javasolják, a kiegyensúlyozott étrend mellett szorítsuk minimálisra a finomított cukrot.

A feldolgozott élelmiszerekkel visszük be a túl sok finomított cukrot a testünkbe, ami hozzájárulhat a rák kialakulásához
Ennél sokkal több cukrot eszünk nap mint nap, ha őszinték akarunk lenni, ahogy a cikk elején is írtuk. A leggyakoribb cukorforrások, melyeket jó lenne minél inkább kiszorítanunk az étrendünkből:
- Üdítők
- Desszertek
- Édes nassolnivalók, kekszek, rágcsálnivalók
- Péksütemények
- Fagylalt, jégkrém
Ezek nyilvánvaló cukorforrások, ám vannak olyan ételek, melyekről elsőre azt gondoljuk, alapvetően egészségesek. Valójában ezek is rengeteg hozzáadott cukrot tartalmazhatnak, ha nem választunk elővigyázatosan:
- Salátaöntetek
- Szószok
- Müzliszeletek, fehérjeszeletek
- Joghurt
- Granola
- Gyümölcskonzervek, befőttek
- mogyorókrém
Jó, ha tudjuk, hogy a hozzávalók között sem feltétlenül cukorként szerepel a hozzáadott cukor. Ha az alábbi neveket látjuk a felsorolásban, inkább válasszunk másik terméket: glükóz, fruktóz, dextróz, szukróz vagy maltóz.
Mi számít még cukornak?
Ha még nem lenne elég, finomított cukrok az alábbi élelmiszerek is: juharszirup, melasz, méz, agavészirup és más édesítő szirupok.
Hogyan csökkentsük a napi cukorbevitelt?
Nem azt mondják a szakértők szerencsére, hogy ha csökkenteni akarjuk a rákkockázatot, egyáltalán ne együnk cukrot. „Ha a ráksejteket éheztetjük, az egészséges sejteket is. Ez nagyon legyengítheti a szervezetet, így nem feltétlenül éri meg a haszon a kockázatot – magyarázza Dr. Jamie Baham onkodietetikus. – A cukor teljes kizárása az étrendből hatalmas stressz a testnek. Sóvárgáshoz és étkezési zavarokhoz vezethet. Ezek hosszú távon legalább olyan veszélyesek, mint a cukorfogyasztás.”
Mint mindenben, a cukorfogyasztásban is a mértékletesség a fontos. Nem félnünk kell a cukortól, hanem a kiegyensúlyozott étrendre törekednünk és minél kevesebb finomított élelmiszert ennünk.
- Együnk inkább gyümölcsöket, és ne gyümölcslevet igyunk, mivel előbbiben van rost, ami hozzájárul a cukor egészséges felszívódásához.
- Igyunk vizet a cukrozott és édesítőszeres üdítők helyett.
- Rágcsálnivalónak olajos magvakat, zöldségeket és friss gyümölcsöket válasszunk.
- Fokozatosan vegyük vissza a cukor és méz mennyiségét a kávénkban, teánkban.
- Próbálgassunk olyan recepteket, melyekben gyümölcsök édesítenek cukor helyett.
- Mindig nézzük meg az összetevőket vásárlás előtt!
A kiegyensúlyozott étrend nagyon fontos tehát, melynek része a cukor. Nem ördögtől való, viszont nem mindegy, milyen forrásból származik. A természetes cukor fontos és egészséges tápanyag, a finomított, hozzáadott cukor az, ami növelheti a krónikus betegségek, így a rák esélyét is.
Forrás: Eating Well, fotó: Unsplash/Fredrik Ivansson